Anualna konferencija visokoobrazovnih institucija (HEIC), koja se održala 19. i 20. rujna 2024. u Dubrovniku, okupila je sudionike iz raznih europskih zemalja, uključujući Hrvatsku, Italiju, Ujedinjeno Kraljevstvo, Švicarsku, Poljsku, Estoniju, Grčku, Kazahstan, Litvaniju, Bosnu i Hercegovinu, Njemačku, Španjolsku, Luksemburg, Ukrajinu, Sloveniju i Švedsku. Ovaj događaj pružio je platformu za raspravu o aktualnim pitanjima u visokom obrazovanju i primjeni umjetne inteligencije.
Ove godine, konferenciju je otvorila profesorica Izabela Grabowska, dr. sc., (Kozminski University) predstavila novi europski sveučilišni savez EUonAIR. Partneri ovog saveza vjeruju da umjetna inteligencija oblikuje našu budućnost, naglašavajući važnost zaštite i korištenja podataka. U studenom 2023. Europski parlament usvojio je Zakon o umjetnoj inteligenciji, koji je prepoznat kao ključni okvir za upravljanje rizicima i poticanje razvoja AI. Kao odgovor na te izazove, EUonAIR je osnovao savez europskih sveučilišta s ciljem unapređenja obrazovanja o suradničkoj AI unutar Europskog obrazovnog prostora. U srpnju ove godine, Zagrebačka škola ekonomije i managementa postala je dio ovog saveza.
Na konferenciji je profesor Micael Dahlen (Stockholm School of Economics) održao predavanje o sreći i blagostanju pod nazivom “The Pursuit of Happiness: Myth or Reality?”. Nakon njega, profesor Thomas Bieger, dr. sc., bivši predsjednik Sveučilišta u St. Gallenu, govorio je o strategijama za visoko obrazovanje. Uslijedile su panel diskusije o strateškim izazovima i inovacijama uz pomoć umjetne inteligencije, gdje su sudionici raspravljali o budućnosti znanosti i istraživanja, ističući kako AI može oblikovati razvoj visokih učilišta.
Među najistaknutijim govornicima bili su profesor Dahlen, profesorica Grabowska, dr. sc., profesor Steven Watson, profesor Bieger, dr. sc., i profesorica Aleksandra Przegalińska, dr. sc., vodeći stručnjaci s prestižnih sveučilišta širom svijeta. Njihova predavanja rezultirala su inovativnim zaključcima o važnosti umjetne inteligencije u obrazovanju i strategijama za jačanje europskih sveučilišnih saveza.
Ovaj događaj, organiziran u suradnji ZŠEM-a i LSB-a, uz podršku AACSB-a i Netokracije, dodatno potvrđuje poziciju HEIC-a kao vodeće platforme za umrežavanje i napredovanje u obrazovanju te inovacijama temeljenim na umjetnoj inteligenciji. Konferencija je završila predstavljanjem znanstvenih radova i paralelnim sastankom u uvodnoj fazi saveza EUonAIR.